top of page

PAST PRODUCTIONS

Production History

1992

Never the Elephant

1993

Galileo

The Zoo Story

Butoh: The Way of Mud (The Brisbane Biennial Fringe Festival)

1994

The Cult of Dionysus (Japan)

1995

Macbeth (Japan)

1996

The Cult of Dionysus (Brisbane Festival)

Unleashed

1997

The Marriage of Figaro (Stage X Festival)

1998

Macbeth: As Told by the Weird Sisters

Visions of Macbeth (Arts Council Tour QLD)

Steel Flesh (Brisbane Festival)

1999

Macbeth: As Told by the Weird Sisters

Visions of Macbeth (Arts Council Tour of QLD)

Ashes of Atreus (Creative Development)

2000

Unleashed (Brisbane & the Adelaide Fringe Festival)

Visions of Macbeth (Arts Council Tour of QLD)

The Man Who Sold the World (Brisbane Festival)

2001

The Man Who Sold the World (Arts Council Tour of Brisbane)

The Man Who Sold the World (Nexus Arts Tour of SA & VIC)

2002

Macbeth: As Told by the Weird Sisters (Singapore Youth Festival, Townsville & the Optus Playhouse, Brisbane)

The Man Who Sold the World (Arts QLD Tour of QLD)

2004

The Odyssey (Co-production with QPAC)

Wicked Bodies (Co-production with La Boite)

Romeo & Juliet (Arts Council Tour of QLD)

2005

Those with Lucifer

Romeo & Juliet (Tour of Metropolitan Brisbane & Hong Kong)

2006

Sub Con Warrior 1 (In the Raw Season)

 Where the Waves Crash (Creative Development)

An End to Dreaming (Dresden Dolls tour, London, Brisbane & Hong Kong)

2007

Dracula (In the Raw Season)

2008

Sub-Con Warrior 2.0

Zeitgeist (In the Raw Season)

2009

Gaia (Co-production with Dairakudakan)

The Odyssey (Queensland Arts Council Tour of QLD)

The Tempest

Zeitgeist (Edinburgh Festival Fringe)

2010

Dante’s Inferno

My Sublime Shadow

Zeitgeist (Adelaide Fringe & Nelson Arts Festival, NZ)

The Odyssey (Queensland Arts Council Tour of QLD)

2011

Cabaret (QPAC/ PowerArts Co-production)

Apocalypse (Brisbane Festival WIP)

Hello Spaceboy! (ArtsLink tour of QLD)

Romeo & Juliet (ArtsLink tour of QLD)

2012

Hello Spaceboy! (Out Of The Box Festival)

Vikram and the Vampire

Therese Raquin

Hello Spaceboy! (ArtsLink tour of QLD)

Romeo & Juliet (ArtsLink tour of QLD)

Last Drinks (In the Raw Season)

2013

Medea: The River Backwards

1001 Nights (QTC/ QMF Co-production)

Marcus and the Manic Music Makers (ArtsLink tour of QLD)

Macbeth: A Porter’s Tale (ArtsLink tour of QLD)

The Restless Project

Here There Be Dragons (In the Raw Season)

2014

Marcus and the Manic Music Makers (ArtsLink tour of QLD)

Freda’s Girls  (Zen Events/ UQ Women’s College Gala Ball)

In Memory (In the Raw Season)

2016

In the Company of Shadows (QUT Creative Industries/ Dairakduakan/ DeepBlue Orchestra)

2017

Dusk (Restrung Festival/ Viola Cloning Project)

2018

Alchemy (Commonwealth Games Festival 2018)

2019

Zen Zen Zo’s The Tempest

Unspeakable Dreams of Salvador Dali

2020

Leonardo’s Last Supper (In the Raw Season)

2021

Toast (NZ Zen Zen Zo)

 Queendom Animalia (Evolution Productions - Lord Mayor’s Children’s BCC)

 Yonder (Yonder & Woodford Festivals)

 Be All // End All (In the Raw Season)

2022

Rebirth (In the Raw Season)

Yonder (Yonder & Woodford Festivals)

2023

Unbearable Lightness of Dreaming (Sunshine Coast Chamber Music Festival / DeepBlue Orchestra)

skelter (In The Raw Season)

Youth Productions

1996

Manfred (University of Queensland)

1997

Ghost Paths (University of Queensland)

1998

Ubu Rex (University of Queensland)

2000

Oedipus (Southbank Institute of TAFE)

The Bacchae (Southbank Institute of TAFE)

Outcasts (Southbank Institute of TAFE)

2003

The Mayne Inheritance (Co-production with Drama Qld and QPAC)

2004

Arthur  (St Peter’s Lutheran College)

Antigone  (Ipswich SHS)

2005

Azdak’s Garden (Brisbane Girls’ Grammar School)

Medea  (St Paul’s Anglican College)

Keep Her (Clayfield College)

2006

The Dream (Kelvin Grove State College)

The Beauty and the Beast (Corinda SHS)

Sotoba Komachi  (Wavell SHS)

Pheadra’s Heart  (Griffith University)

2007

The Lost Lords (Island School, Hong Kong)

The Forgotten (Corinda SHS)

Medea (Brisbane Girls Grammar School)

Creative Generation: The Masked Ball

2008

Hong Kong: Fa Hoi Fu Kwai (Hong Kong ESF International Schools)

The Tempest (West Island School, Hong Kong)

Blood Wedding (Corinda SHS)

The War of the Worlds (Renaissance College, Hong Kong)

Creative Generation: Ramalama

2009

A Midsummer’s Night Dream (Wavell SHS)

Antigone (Kedron SHS)

Iago’s Web (Corinda SHS)

Amadeus (West Island School, Hong Kong)

A Christmas Carol (King George V School, Hong Kong)

Creative Generation: The Great Barrier Reef

2010

The Bacchae (Kedron SHS)

Vs. Guilt (Corinda SHS)

The Tempest (Wavell SHS)

The Silenced (Mount St Michael’s College)

The Courage Project (South Island School, Hong Kong)

Creative Generation: The Waterwall

2011

Future//Culture>  (Canberra Grammar)

Rising  (Corinda SHS)

The Lost Things (Kedron SHS)

Zhang Boils The Sea (Hong Kong Independent School)

Creative Generation: Thriller

2012

Hidden Things (Corinda SHS)

Medea  (Redcliffe SHS)

Most  (Wavell SHS)

Through The Looking Glass (Kedron SHS)

Rhino (St Margaret’s Girls School)

Creative Generation: I Wanna Be A Superhero!

2013

Great Expectations (Kedron SHS)

1000 Cranes (Corinda SHS)

The Lost Thing (ZZZ Youth Ensemble)

2014

Songbird (Corinda SHS)

Lappel du Vide (Redcliffe SHS)

Peter Pan (Kedron SHS)

2015

Red (Corinda SHS)

2016

Your Love is Killing Me (Redcliffe SHS)

Ghost Paths (CHAC)

2017

Fractured (All Saints College, Perth)

2018

Good Grief (CHAC & QTC Scene Project)

2019

Media HQ (CHAC)

12 Years of Drought (Charleville SHS)

Our Voices (Charleville SHS)

2020

Deja Vu (CHAC)

We Can’t Breath (CHAC)

Cunnamulla Stories (Cunnamulla SHS)

bottom of page